Skip to main content

Committee

Committee

Organization

General Chairs

Program Chair

Tracks

Full Papers

Short Papers

Short Courses

Evaluation Competition

Posters & Demos

Workshops

Workshop of Thesis and Dissertations

HCI in Practice

WEIHC

Program Committee

  • Alberto Castro (UFAM/Brasil)
  • Alberto Raposo (PUC-Rio/Brasil)
  • Alessandro Assis (Nuance/Brasil)
  • Alex Sandro Gomes (UFPE/Brasil)
  • Amanda Melo (UNIPAMPA/Brasi
  • Ana Cláudia Gomes de Oliveira (FATEC-Ipiranga/Brasil)
  • André da Silva (IFSP/Brasil)
  • Andréia Libório (UFC/Brasil)
  • Artur Kronbauer (UNIFACS/Brasil)
  • Avanilde Kemczinski (UDESC/Brasil)
  • Bianchi Serique Meiguins (UFPA/Brasil)
  • Bruno Santana (UFRN/Brasil)
  • Carla Freitas (UFRGS/Brasil)
  • Carla Leitao (PUC-Rio/Brasil)
  • Carlos Morimoto (USP/Brasil)
  • Cecilia Peixoto (Anhanguera/Brasil)
  • Celmar Guimarães da Silva (UNICAMP/Brasil)
  • Celso Alberto Saibel Santos (UFES/Brasil)
  • Cesar Collazos (IC-UNICAMP/Brasil)
  • Clarisse de Souza (PUC-Rio/Brasil)
  • Claudia Cappelli (UNIRIO/Brasil0
  • Clodis Boscarioli (UNIOESTE/Brasil)
  • Cristian Rusu (PUC-V/Chile)
  • Cristiano Maciel (UFMT/Brasil)
  • Daniela Trevisan (UFF/Brasil)
  • Daniela de Freitas Guilhermino Trindade (UENP/Brasil)
  • Ecivaldo Matos (UFBA/Brasil)
  • Elaine Hayashi (Unicamp/Brasil)
  • Eduardo Tanaka (Eldorado/Brasil)
  • Elaine Oliveira (UFAM/Brasil)
  • Elizabeth Furtado (UNIFOR/Brasil)
  • Emerson Paraiso (PUC-PR/Brasil)
  • Eunice Nunes (UFMT/Brasil)
  • Evandro Miletto (IFRS/Brasil)
  • Fernanda Lima (UNB/Brasil)
  • Flávio Soares Corrêa da Silva (USP/Brasil)
  • Fran Oliveira (UECE/Brasil)
  • Frederick van Amstel (PUC-PR/Brasil)
  • Heiko Hornung (UNICAMP/Brasil)
  • Heloisa Candello (IBM Research/Brasil)
  • Hugo Paredes (UTAD/Portugal)
  • Ig Ibert Bittencourt (UFAL/Brasil)
  • Ingrid Monteiro (UFC/Brasil)
  • Isabela Gasparini (UDESC/Brasil)
  • J. Alfredo Sánchez (UDLAP/México)
  • Jair Leite (UFRN/Brasil)
  • Joaquim Jorge (ULIBOA/Portugal)
  • Joice Otsuka (UFSCar/Brasil)
  • José de Vasconcelos Filho (UNIFOR/Brasil)
  • José Viterbo (UFF/Brasil)
  • José Guilherme Santa Rosa (UFRN/Brasil)
  • Juliana Bueno (UFPR/Brasil)
  • Juliana Jansen Ferreira (IBM-Research/Brasil)
  • Juliana Cristina Braga (UFABC/Brasil)
  • Junia Anacleto (UFSCar/Brasil)
  • Lafayette Melo (IFPB/Brasil)
  • Lara Piccolo (UNICAMP/Brasil)
  • Laura Sanchez Garcia (UFPR/Brasil)
  • Leonardo Cunha de Miranda (UFRN/Brasil)
  • Leonelo Almeida (UTFPR/Brasil)
  • Licinio Roque (UC/Portugal)
  • Lucia Filgueiras (POLI-USP/Brasil)
  • Luciana Salgado (UFF/Brasil)
  • Luciana Zaina (UFSCar/Brasil)
  • Luiz Afonso (PUC-Rio/Brasil)
  • Luiz Merkle (UTFPR/Brasil)
  • M. Cecília Baranauskas (UNICAMP/Brasil)
  • Macilon Costa Neto (UFAC/Brasil)
  • Marcelle Mota (UFPA/Brasil)
  • Marcelo Morandini (USP/Brasil)
  • Marcelo Pimenta (UFRGS/Brasil)
  • Marco Winckler (UPS/França)
  • Marcos Seruffo (UFPA/Brasil)
  • Maria Villela (UFVJM/Brasil)
  • Maria Augusta Silveira Netto Nunes (UFS/Brasil)
  • Marilia Amaral (UTFPR/Brasil)
  • Marilia Mendes (UFC/Brasil)
  • Milene Silveira (PUCRS/Brasil)
  • Nayat Sanchez-Pi (UERJ/Brasil)
  • Nelson Cruz (UFPA/Brasil)
  • Patricia de Souza (UFMT/Brasil)
  • Phillipe Palanque (UPS/França)
  • Plinio Thomaz Aquino Jr. (FEI/Brasil)
  • Rafael Brandão (IBM Research/Brasil)
  • Raquel Prates (UFMG/Brasil)
  • Ricardo Caceffo (UNICAMP/Brasil)
  • Roberto Pereira (UFPR/Brasil)
  • Roberto Romani (UNICAMP/Brasil)
  • Rodrigo Bonacin (CTI-Renato Archer/Brasil)
  • Rossana Andrade (UFC/Brasil)
  • Sílvia Amélia Bim (UTFPR/Brasil)
  • Simone Bacellar Leal Ferreira (UNIRIO/Brasil)
  • Simone Barbosa (PUC-Rio/Brasil)
  • Taciana Pontual Falcão (UFRPE/Brasil)
  • Tatiana Tavares (UFPB/Brasil)
  • Tayana Conte (UFAM/Brasil)
  • Thais Castro (UFAM/Brasil)
  • Thiago Barcelos (IFSP/Brasil)
  • Thiago Coleti (UENP/Brasil)
  • Tiago da Silva (UNIFESP/Brasil)
  • Tiago Guerreiro (ULISBOA/Portugal)
  • Vagner Figueredo de Santana (IBM-Research/Brasil)
  • Valéria Martins (Mackenzie/Brasil)
  • Vania Almeida Neris (UFSCar/Brasil)
  • Vaninha Vieira (UFBA/Brasil)
  • Vinicius Pereira (UFMT/Brasil)
Contributors

Sponsors

Realization

Organization

Support